Biżuterii nie wykonuje się z czystego złota, ponieważ jest ono zbyt miękkie, aby można je było nosić i by było trwałe. "Czyste złoto" ma 24 karaty, ale aby je utwardzić, zmienić barwę i zwiększyć odporność, do czystego złota dodaje się określony procent innych metali, zarówno szlachetnych, jak i nieszlachetnych (np. pallad, miedź, srebro, cynk, nikiel). Dzięki temu pierścionki zaręczynowe, obrączki ślubne i dostawki do obrączek są bardziej odporne na zużycie i trwalsze. Proporcja tych metali określa liczbę karatów złota.
W Polsce prawo probiercze określa, jak cechowane są wyroby jubilerskie. Oznaczenia karatów są przeliczane na próby, które są umieszczane na biżuterii obok głowy rycerza i litery oznaczającej miasto, w którym znajduje się urząd. Na przykład:
Próba 0 (999) - 99,9% czystego złota – 24 karaty
Próba 1 (960) - 96,0% czystego złota – 22 karaty
Próba 2 (750) - 75,0% czystego złota – 18 karatów
Próba 3 (585) - 58,5% czystego złota – 14 karatów
Próba 4 (500) - 50,0% czystego złota – 12 karatów
Próba 5 (375) - 37,5% czystego złota – 9 karatów
Próba 6 (333) - 33,3% czystego złota – 8 karatów.
Pomimo że powszechnie używamy terminów takich jak "próba 585" czy "14 karatów" oraz "333" czy "8 karatów", zgodnie z polską nomenklaturą probierczą powinniśmy stosować określenia "próba 3" lub "próba 6". Chociaż używanie potocznych sformułowań nie jest błędem dyskwalifikującym, warto znać i rozumieć prawidłowe nazewnictwo. Wielu jubilerów również stosuje te terminy zamiennie, a niektórzy sprzedawcy w sklepach mogą nie być świadomi właściwego nazewnictwa, co wynika z braku odpowiedniego przeszkolenia. To podobna sytuacja jak z czasownikiem "mielić" – mimo że poprawna forma to "mleć", potoczne użycie "mielić" jest powszechnie akceptowane i zrozumiałe.
Litera: Miasto
A: Białystok
B: Bydgoszcz
G: Gdańsk
H: Chorzów
K: Kraków
Ł: Łódź
P: Poznań
V: Wrocław
W: Warszawa
Z: Częstochowa
Cecha probiercza w Polsce może być wykonana mechanicznie (wgłębienie w biżuterii), ale coraz częściej spotykane są znaki probiercze wykonane laserowo. Polskie prawo probiercze stanowi, że wyrób złoty o masie przekraczającej 1 g podlega obowiązkowi cechowania. Taki wyrób musi mieć widoczny i czytelny znak imienny wytwórcy oraz cechę urzędu probierczego. Jeśli wyrób wykonany jest z więcej niż jednego koloru złota, powinien posiadać także cechę dodatkową.
Nie wszystkie kraje stosują cechy probiercze. Stąd zakup biżuterii za granicą wiązać się może z pewną niepewnością co do kruszcu, z jakiego jest wykonana. Złota biżuteria w atrakcyjnej cenie przywieziona z wakacji może się okazać ryzykownym zakupem. Niektóre kraje mają swoje systemy probiercze, które mogą różnić się od tych stosowanych w Polsce.
Istnieje jednak międzynarodowa europejska konwencja, do której należy obecnie 20 państw, która ujednolica i wprowadza wspólną cechę probierczą z wizerunkiem wagi, uznawaną przez wszystkie państwa członkowskie. Wyrób jubilerski oznaczony tą cechą nie musi przechodzić ponownego badania i cechowania w innych krajach przed trafieniem do obrotu.
Aby nie dać się naciągnąć oszustom, radzimy nabywać pierścionki złote w Polsce, gdzie prawo bardzo restrykcyjnie chroni kupującego. Przed zakupami zagranicznymi zapoznajmy się z prawem probierczym danego kraju lub szukajmy międzynarodowej cechy probierczej.
Zapraszamy do Amoro Showroom Jubilerski w Zgierzu koło Łodzi, gdzie znajdziesz najwyższej jakości pierścionki złote, obrączki złote oraz dostawki do obrączek.
Zarezerwuj spotkanie